Geçtiğimiz günlerde 2011 Türkiye Değerler Araştırması adı altında bir çalışma yayınlandı. Oldukça heyecan yaratan ve hatta “yaşasın çok mutluyuz” yorumlarıyla değerlendirilen bu çalışmayla ilgili olarak yorumlarımı paylaşmak istedim.

Öncelikle çalışmayla ilgili detayları listeleyelim;

  1. Örneklem büyüklüğü: 1,605
  2. Veri toplama yöntemi: Yüzyüze görüşme
  3. Veri toplama tarihleri: 29.6-11.7.2011
  4. Saha organizasyonu ve veri toplama: Rasyonel Araştırma Ltd.
  5. Araştırma desteği: Bahçeşehir Üniversitesi
  6. Çalışma ilgili detaylı bilgiler ve raporlar Bahçeşehir Üniversitesi sayfasında da (http://www.bahcesehir.edu.tr/habergoster/index/hid/658) belirtildiği üzere http://www.bahcesehir.edu.tr/Turkiye_Degerler_Arastirmasi_Sonuclari.zip adresinde bulunuyor.

(yazının devamı …)

Son zamanlarda çok olan bir arayış. Mars’ta yaşam belirtisi aramak. Son olarak geçen günlerde bir uzay aracı daha Mars’a iniş yapmış. Temelde su ve/veya buz arayışında olacakmış. Analiz yapacak, toprağı ve gazları inceleyecekmiş. 😀

Peki neden Mars’ta yaşam belirtisi arıyoruz ? (yazının devamı …)

Bu yazının konusu yine TBY Ankara buluşmasından. Buluşmada gündeme gelen ve düşüncelerimi aktarmaya çalıştığım bir önceki yazı ile de ilişkili …

Başlığı özgün içerikte bilgi paylaşımı olarak seçtim. Böylece hem ön koşul hakkında bilgi vermiş hem de konuyu daraltmış oluyorum. 😀 Kısaca özgün bir içerik içerisinde bilgi paylaşımı konusuna değineceğim. Konunun önemli ancak bu konuya öncelik vermemin nedeni buluşma içerisinde yaşanan fikir ayrılıkları ve bakış açılarındaki öncelik farklılıkları …

Kişilerin olaylara bakış açısı farklı olabilir. Ancak ben burada ortak bir yaklaşım olması gerektiğini düşünüyorum. (yazının devamı …)

Fark ettiğim bir durumu yine günlüğümde paylaşmaya karar verdim.

Ters giden veya tahmin ettiğimden çok daha zaman alan işlerimi/çalışmalarımı düşündüm. Kullandığım araçlarda, yazılımlarda, gereçlerde ve/veya benzeri kullanma yönteminin belirlenmiş/önerilmiş olduğu durumlarda mevzubahis bilgilerden yararlanmadığım durumda çok büyük olasılıkla kayba uğruyorum … (yazının devamı …)

Bu konuyu uzun süredir gündeme getirmek istiyordum. Ancak anlık yazma hevesim hep şekillenmiş konular ile hayat buluyordu. Dün NTV‘de yayınlanan Bam Teli reklamının ardından bu konuya öncelik vermeye karar verdim. Konuya reklamdaki ifade ile başlayıp kısa ve öz bir şekilde düşüncelerimle sonlandırmaya çalışacağım.

Cumartesi günü (15.03.08) yayınlanan reklamda bir üniversite öğrencisi “neden biz üretmeyelimde dışarıdan alalım” gibi bir ifade kullandı. Tam bu şekilde olmayabilir veya ben algıda seçicilik yaparak bu şekilde algılamış olabilirim. Ancak yazımı doğru algıladığımı varsaydım şekilde yani yukarıdaki ifade etrafında şekillendireceğim. (yazının devamı …)

Daha önce Wireless Network Kapsama Alanı başlıklı yazımda ev içerisinde internet bağlantısının daha uzak noktalara nasıl ulaştırılacağına ilişkin bir çalışma önermiştim.

Gerçekleştirilen çalışma ile internet bağlantısı açısından menzil artmıştı fakat hem güvenlik hem de tutarlı bağlantı açısından problem yaşanmıştı. En azından gözlemlerim sonucu bu durumlar beni rahatsız etmişti. (yazının devamı …)

Sonunda basardim. Arastirmalarim, denemelerim ve yilmadan denemeye devam etmenin sonucunu aldim.

Oncelikle problem tanimi yapmak gerekir sanirim; birden fazla wireless baglanti destekleyen modem ile adsl kapsama alaninin arttirilmasi.

“Bir insanda neden birden fazla modem olur?” sorusunun cevabi ayri bir konuda incelenmeli fakat olurda elinizde birden fazla wireless baglanti destekleyen adsl modem varsa bunlari ucuca baglayarak kapsama alanini artırılabilir. (yazının devamı …)