Türkçemiz ne kadar da güzel bir dil. Farkında değiliz ve hatta neredeyse yok etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Aynı kelimeler ve aynı dizilimle farklı ifadeleri basit noktalamalar veya tonlamalar ile elde etmek mümkün.

Hayal kurarken yaşadığımız hüsranlar başlıklı bir kitap yazmaya başlasam kuponla dağıtılan ansiklopedi furyasını gölgede bırakır. Şu kısacık ömrümde buna inandım ve her geçen gün inancım kuvvetleniyor. Yanlış anşalışmasın, hüsranlı hayallere olan inancım kuvvetleniyor. 🙂

Bağlantısız iki paragraf ve noktalama işaretsiz, vurgusuz bir başlık ile başladığım yazının nereye gideceğini yazılarımı takip edenler mutlaka anlamıştır. Ancak klasikleşmiş “kısa giriş” yaklaşımlarımdan birini daha sergileyerek konuya giriyorum.

(yazının devamı …)

Başarılı olmuş kişilerin omuzlarda taşındığı görüntüler bildiğimiz türden görüntüler. Aslına bakılırsa birilerini omuzlarda taşımak için başarılı olmalarını bile beklemiyoruz, gaza gelmemiz yetiyor. Omuzlarda birilerini taşımaya alışmışız. Kim olduğu, ne yaptığı, neyi değiştirdiği gibi sorulara takılmadan birileri taşıyorsa biz de taşımaya destek oluyoruz. 🙂

Neden birisini omzumuzda taşırız ki ? Deve güreşi bir kenara bırakıldığı durumda omuzlara alınan kişi içinde buluduğu toplulukta ve/veya ortamda ayırt edilecek bir konuma taşınmış olur. Bu durum belirtilen topluluk içerisinde büyük bir yanılgıya neden olabilir. Gaza gelmeyi, kabullenmeyi ve diğer yanılsamaları işte bu yüksek figür tetikler. Bir şekilde yükselmiş ve göze batan bu kişiye karşı topluluk içerisinde nedensiz hayranlık/takdir duygusu gelişir. Çoğu zaman sorgulanmaz bile. Omuzlara çıkmıştır ya, çıkaranın bir bildiği vardır … (yazının devamı …)

Fenerbahçe büyük bir başarı göstererek şampiyonlar liginde çeyrek finale yükseldi. Çok büyük takım denen Sevillayı, çok zor denen bir atmosferde, baştan kaybettik denen bir maç sonunda bu başarıya ulaştı.

Bu başarının ardından iki önemli noktaya değinmek istiyorum. (yazının devamı …)