Bugün 22 Nisan 2011. Daha önce detaylı bir şekilde aktardığım Dünya Günü her yıl 22 Nisan’da gündeme geliyor. Bu konuyla ilgili son yazımı 2008 yılında hazırlamışım. Bundan sonra her sene bu konuya daha fazla özen göstermeye çalışacağım ancak diğer tüm özel günlerde de olduğu gibi sadece tarihi geldiğinde değil her gün özel günlerin gereğini yapmak önemli … Her günümüz özel 🙂  (yazının devamı …)

Uzaylıların saldırısı, göktaşı çarpması, yıldız kayması 🙂 , yörüngesinden sapmış bir gezegen, kara delik 🙂 , güneşin patlması veya sönmesi ve benzeri çok sayıda tehdit …

Belli aralıklar ile dünyamıza yönelik, yukarıda kısaca ifade etmeye çalıştığım, dış tehditler gündeme gelir. Sonuca bakıldığında ise ya dünyamız kılpayı kurtulmuştur ya da hesapta ufacık 😉 bir hata yapılmış ve aslında tehdit olmayan bir durum tehdit olarak algılanmıştır.

Dünyamıza yönelik dış tehditler filmlere de konu olmuştur. (yazının devamı …)

Bugün 22 Nisan 2008. Rutin araştırmalarımdan birini yapmak üzere Firefox ve Google ile bir toplantıya başlamıştım. 😀 Toplantı başladığı anda bir değişiklik gözüme çarptı! Google bugün farklıydı! 😀

22 Nisan Dünya Günü olarak kutlanan bir günmüş. Birkaç hafta önce Dünya Gününe ilişkin yazı yazma düşüncesindeydim ancak tamamen aklımdan çıkmış. Yazının girişinde aktardığım gibi 😛 Dünya Gününe ilişkin Google tarafından hazırlanan logo sayesinde hatırlayabildim. (yazının devamı …)

5. Yılında Çakma Özgürlük başlıklı yazımda Irak’a yapılan operasyona ilişkin durumu ifade etmeye çalışmıştım. Yine aynı yazıda güçlü bir anlatım olması amacıyla sayıları kullanmıştım.

Şimdi Irak operasyonuna yönelik bir yazı daha yazıyorum. Yine güçlü bir anlatım aracını, görselliği kullanacağım. Görselimiz bir karikatür. Konusu 2002 yılında Ken Adelman’ın yaptığı “Irak’ı özgürleştirmek çok kolay olacak.” şeklindeki açıklaması ve bu açıklamanın bugün karikatürize edilmesi … Cakewalk ingilizcede argoda kolay yapılan iş anlamında karşılık geliyormuş ve karikatürde buna atıfta bulunulmuş …

Bugün 20 Mart 2008 Perşembe. Irak’a yapılan operasyonun beşinci yılı. Operasyon amerika tarafından çok çeşitli nedenler ile başlatılmıştı. Neydi bu nedenler;

  • Irak halkının özgürleştirilmesi,
  • Kitle imha silahlarının ele geçirilmesi,
  • Irak tarafından terör örgütlerine verilen desteğin kesilmesi,
  • Irak halkının çektiği eziyetlerin sona erdirilmesi,
  • amerikanın müttefiklerinin güvenliğinin sağlanması,
  • vs vs vs … (yazının devamı …)

Çanakkale Zaferi’nin 93. Yıldönümü başlıklı yazım Ali tarafından yine aynı başlıklı bir yazıda konuyla ilgili kaynakları içerdiği için işaret edilmiş. Yine aynı yazı içerisinde, Ali “Unutmayalım ki tarih tekerrürden ibarettir.” ifadesini kullanmış. Bu ifade bende bazı soruların belirmesine ve bunu paylaşmama neden oldu. Nitekim Ali’nın yazısına özet olarak bu düşüncelerimi yorum olarak ekledim. Ancak burada bu konuya biraz daha değinmek istiyorum.

Tarih tekerrürden ibarettir.” bence çok genel bir ifade. Tabii ki geçmişte yaşanan olayların tekrarlanması doğal olarak görülebilir. Tarihinden ders çıkarmamış olanlar veya gerçekleştirilememiş hayalleri olanlar geçmişte yapılanları tekrarlayabilir. Ancak burada insan faktörü unutulmamalıdır. Çünkü insanoğlunun yaptıklarıdır burada konu olan ve tarihi tekerrür ettiren. (yazının devamı …)

Bugün 8 Mart, Dünya Kadınlar Günü. Bugüne ilişkin wikipedia içerisinde uzun bir yazı var dolayısı ile sadece kendi düşüncelerimi aktarmaya çalışacağım.

Gerçekçi dilekler ile; bundan sonraki 8 Martların daha neşeli kutlanması, kadına uygulanan şiddetin son bulması, kadın ile erkek eşitliğinin sağlanması, kadının bir insan olduğunun hatırlanması, kadının kullanılmaması, kadının çeşitli emellere alet edilmemesi ve kadın haklarının savunulması umuduyla …

Bugünü küçük bir çicek veya güzel bir iki cümle ile, içtenlikle, annemizle, eşimizle, büyüklerimizle, yakınlarımızla ve arkadaşlarımızla paylaşabiliriz, paylaşmalıyız. Dünya kadınlar günü kutlu olsun.

25 Ocak tarihinde yayınlanan bir haberi gecikmeli de olsa sonunda günlüğümde paylaşıyorum. Haberin yer aldığı site de başlık olarak “Biyolojik Okyanus Çölleri Genişliyor” kullanılmış. Yazının içerisinde ise okyanus çöllerinin global ısınma tahminleri ve modellerinin öngördüğünden çok hızlı bir şekilde genişlidiği ifade edilmiş.

Global ısınma da neymiş. Bize birşey olmaz. Isınalım hava zaten soğuk. Deniz de balık olsa ne olur olmasa ne olur. Ben balık sevmem.” gibi yaklaşımları bulunanlara diyecek bir lafım yok. Ancak sonuçlarını hayal edebilenler lütfen konuyla ilgili araştırma ve inceleme yapsınlar.

Yazıya geri dönersek; biyolojik çöllerin dünyanın %40‘ını kapladığı, hint okyanusu dışındaki 4 okyanusta çöl genişlemesinin olduğu, bu genişlemenin 6.6 milyon kilometre kare veya %15 ile ifade edilebileceği, bu durumun global ısınmanın bir sonucu olabileceği ve geçen 9 yılda genişlemenin modellenenden 10 – 20 kat daha fazla olduğu ifade edilmiş.

Konuya ilişkin daha fazla araştırma yapılabilir. Sonuçlar ve bu dönüşümün bir tekrar olduğu da ifade edilebilir. Ancak eldeki veriler ile durumun eski hale dönebileceğine ilişkin varsayımlarda bulunmak biraz zor … Haberin bulunduğu sayfa burada. Araştırma yapılırken yararlanılan SeaWiFS projesinin sayfası ise burada yer alıyor.

Bonus olarak SeaWiFS projesi sayfasında kendi dünyanı hazırla ( çeviriye bak 😛 ) bölümünden elde ettiğim görüntü aşağıda;

dunya

Resime tıklayın ve 512 x 512 boyutundaki halini inceleyin. Bilgi olması açısında koyu renk olan bölgeler (mavi) biyolojik açıdan en verimsiz alanları işaret ediyor. Yani mavilik koyulaştıkça üretim azalıyor. Yeşil alanlar ise besin zincirinde çok önemli olan klorofilin bolluğunu gösteriyor.

Şimdi dikkat! ; Karadeniz’in güzelim yeşilliğini görüyor musunuz ? Anlıyor musunuz ?

Ama pardon; global ısınma, susuzluk, ekonomik çalkantılar, işsizlik, kuraklık, ısınma sorunları, elektrik sorunları ve benzeri bizim için problem değil di dimi !?!

😕

3B Solo  Test projemi gerçekleştirirken Irrlicht isimli 3 boyutlu motordan faydalandım. Irrlicht’in yazarı Niko’nun günlüğünü güncellemeleri ve incelemelerini takip etmek amacıyla ara sıra ziyaret ederim. Bugün Niko’nun günlüğünde çıkan yazı dikkatimi çekti ve bu yazıyı paylaşmak istiyorum.

Öncelikle yazının orjinali burada bulunuyor. Yazıyı özetlemem gerekirse; Viyana’da kiralık ev için görüşmeye giden Niko ile emlakçı arasında geçen ilginç sohbet. Nedir peki bu sohbeti ilginç kılan ? (yazının devamı …)

Bir bilgisayarcı (bilgisayar yüksek mühendisi, mühendis veya ordinaryus profesör olunsa da genelde kabul gören yaklaşım) olarak bilgisayar virüsleri konusunda az çok bilgi sahibiyim. Diplomasını aldığım alanda her ne kadar günümüzde “diploma nedir kardeşim hayat okulunu bitirdim ben” zihniyetine sahip insanlar kadar deneyimli, bilgili, ükela ve kendini bilmez (bu kişiler herşey dahil modeldir genellikle) olmasamda fikir sahibiyim.

Çocukluktan gelen biyolojik virüs deneyimimizde üst düzey. Sürekli hasta olmanın verdiği 😀 deneyimden olsa gerek penadur, penisilin, aşı, mikrop, virüs vs konularda bilgiliyim.

Ancak virüslenmiş insanlar mevzusunda yeni yeni bilgi sahibi oluyorum. Kabuğumdan daha doğrusu bildiğim çevreden çıktıktça olayları izledikçe öğreniyorum. (yazının devamı …)