Bu konu TBY Ankara buluşmasında da gündeme gelmişti. Çalıntı içerik. Nasıl tepki gösterilmeli ? Ne gibi önlemler alınabilir ? Neler yapılabilir ?

Çalıntı içerik ve bu konuya yönelik yaklaşımlar ile ilgili düşüncelerimi bir süredir paylaşmayı düşünüyordum. Ancak buluşmada yer alması ve bugün okuduğum bir haber bunu en kısa sürede yapmam gerektiğini bana hatırlattı. (yazının devamı …)

Kuşkusuz ilişkilerin devamını etkileyen sayısız etken bulunabilir. İletişim, kişilik, saygı, sevgi, dürüstlük ve çok sayıda ikili veya kişisel etken.

Ancak ben bu yazıda neredeyse her yazımda olduğu gibi gözlemlediğim bir mevzuya değinmek istiyorum. Statülerin, imkanların, kısaca kişinin içinde bulunduğu herhangi bir durumun değişmesi sonrası ikili ilişkilerinin devamı … (yazının devamı …)

Yönetim Felsefesi başlıklı yazıda paylaştığım bir fıkra vardı. Orada fıkra gibi görünenin aslında gerçek olduğunda yaşanan sıkıntıları kendimce paylaşmak istiyorum.

Yönetme arzusu, direktif verme, herhangi bir olayda anlamsız/yararsız/gereksiz dahi olsa bir katkıya sahip olma çabası ve benzeri “ben iş yapmayayım ama bilsemde bilmesemde birilerine yaptırmaya çalışayım, çorbaya bende bişiler katayım” sonucu organizasyonel sıkıntılar yaşanıyor … (yazının devamı …)

Fark ettiğim bir durumu yine günlüğümde paylaşmaya karar verdim.

Ters giden veya tahmin ettiğimden çok daha zaman alan işlerimi/çalışmalarımı düşündüm. Kullandığım araçlarda, yazılımlarda, gereçlerde ve/veya benzeri kullanma yönteminin belirlenmiş/önerilmiş olduğu durumlarda mevzubahis bilgilerden yararlanmadığım durumda çok büyük olasılıkla kayba uğruyorum … (yazının devamı …)

1 Ocak 2008’den itibaren cep telefonu kullanıcıları gizli numaraları engelleyebilir hale geldi.

Nedir bu gizli numara olayı ? Cep telefonu kullanıcılarının “numaram karşı tarafta çıkmasın” tercihidir. Bu tercihi yapanlar bir başka kullanıcıyı aradığında tanınarak değilde merakla karşılanırlar. Çünkü telefonu çalan vatandaş kimin aradığını bilememektedir arayan en yakını olsada 🙂 (yazının devamı …)

Trafik, başka şehirlere seyahat etmenin zorlukları, gidilen şehirde dolaşmanın sıkıntıları, mali kaygılar, koşturmaca, zamlar, bunalımlar derken içine ve evine kapanık bir toplum haline gelmeye başlıyoruz.

Her ne kadar giderek sanallaşan ve bencilleşen bu hayata karşı büyük bir nefret beslesemde, teknolojiden faydalanarak küçük kaçamaklar yapmak artık mümkün gibi gözüküyor. (yazının devamı …)

Sonunda günlüğüm, günlük yazılarım ve fikirlerim bir şekilde bu ucu açık ormanda listeleniyor olacak. Uzun zamandır farklı çalışmalar yaparak bu hedefimi gerçekleştirmek istiyordum fakat sanırım hayal ettiğim sisteme kolay kolay ulaşamayacağım …

Öncelikle eski yazılarımı sisteme aktarmaya çalışacağım. Sonrasında ise günlük saçmalamalarıma devam edeceğim 🙂

Bir süredir günlüğe yazı eklememişim. Bunu fark ettim ama bu zamanın nasıl geçtiğini fark edemedim 🙂 Aslında içinde bulunduğum durumda bu gerçekten sevindirici …

Zamanın geçiyor olması gerçekten harika fakat genellikle zamanın geçtiğini zaman geçtikten sonra fark ediyorum … Ne kadar garip değil mi ? 🙂 (yazının devamı …)

İstanbul gerçekten hızlı bir şehir.

Büyüklüğünden ve kalabalıklığından olsa gerek sürekli bir koşturmaca var.

Şehir sanki boyuna büyüyor gibi her yönde deli gibi bir sıkışıklık var. Trafik min 100 km hızla ilerliyor büyük yollarda. Genellikle otoban tabii bu yollar 🙂 (yazının devamı …)

Kibak, bu harf dizisini cep telefonu mesajı olarak devremden aldım.

Cep telefonları, internet, chat ve kısa mesajın dilimize kazandırdığı, pardon aslında dilimizde açtığı yaralardan biri daha …

Kibak: Kendine iyi bak

demekmiş bir süre düşündükten sonra buldum 😀 kısaltmalar ve yabancı isimler dilimizi, özellikle günlük konuşmalarımızı resmen istila etmiş durumda … Bir açıdan bakıldığında işimizi kolaylaştırıyor olabilir ama Türkçe’ye yabancılaşmıyor muyuz ?