Ev sahibi olmak herkesin hayali. Ev sahibi olunamıyorsa bile; ulaşılabilir ve beklentileri karşılayan bir evde kiracı olarak oturmak son günlerde pek kolay değil. Hem alım gücü değişiyor hem de çok çeşitli projeler arasından seçim yapmak kolay olmuyor.

Büyüyen şehirler, artan mesafeler ve değişen beklentiler ev sahibi olmayı zorlaştırıyor. Ekonomik koşullar oldukça değişken ancak belirleyici olan kritik konulardan biri de kuşkusuz ekonomi. Bütçeye uygun bir ev bulmak, geçici de olsa kiralanacak bir eve yerleşmek çok sık duyulan problemlerden biri olmaya başladı.

Bugün ofiste konuşulan konulardan biriydi emlak konusu … Kaçıncı kez gittiğini hatırlamayan bir kişi yeni emlak projelerinden birisi için gözüne çarpan detayları anlatıyordu. Televizyon reklamlarına yansıyanın belki de yüzlerce katı yeni proje var. Yeni olarak yansıtılan projelerde ne olduğu belli olmayan detaylar var. En azından iki kere görmeden bir ev sahibi olmak pek mantıklı değil. Projeler hakkında detaylı bilgi almak artık zorunlu. Tanıyan, oturan veya daha önce gezmiş olan varsa ne güzel ancak her zaman böyle imkanlarla karşılaşamıyor insan.

(yazının devamı …)

Teknoloji Güncesi programına ait ikinci bölümü de başarıyla tamamladık … Konu oldukça detaylı ve süre kısıtlı olunca tam istediğimiz gibi olmadı ancak talep olursa bu konuyu daha uzun incelemek mümkün olabilir. Bölüme ait görüntüler aşağıda, umarım devamında da yararlı programlar hazırlamaya devam edeceğiz 🙂

Yıllar önce hazırladığım bir projenin hayata geçirilmesi üzerinden geçen zamana rağmen beni çok mutlu etti … İnternet üzerinden ve çeşitli başka şekiller ile bilgilerimi paylaşmak veya farklı konular üzerine tartışmalara katılmak hep hoşuma gitmiştir. Fikir olarak eski ancak gerçekleştirilmesi bugünlere kalan Teknoloji Programı projem ile artık daha geniş kitlelere ulaşabileceğimi umuyorum.

Kanal B’nin desteği ile Teknoloji Güncesi programına ait ilk bölüm aşağıda …

Umarım başarılı ve uzun soluklu olan bir başka projem olarak devam eder 🙂

Bir projenin daha sonuna geldik 😀 2003 yılından bu yana farklı projeler için (forum, günlük, oyun vs.) kullandığım Açık ve Net projesini sonlandırmış bulunuyorum.

Uzun süredir üzerinde herhangi bir çalışma yapılmamış bu proje/alan adı ile ilgili ödeme sürecini durdurmuş bulunuyorum. Son dönemde bu alan adı ile gerçekleştirilebilecek projeler planlamıştım ancak görünen o ki mevcut durumda ağırlık vermem gereken konular nedeniyle mümkün olmayacak.

Sonuç olarak acikve.net kısa zaman içerisinde kayıtlı alan adlarım arasından çıkacaktır. Dolayısı ile 20.05.2011 tarihi itibariyle acikve.net alan adı üzerinden gönderilecek bilgiler/e-postalar ve/veya yapılacak yayınlar kontrolümde/sorumluluğumda değildir. Tarafımdan gönderildiğini ve/veya hazırlandığını düşünerek hareket etmeyiniz.

Farklı bir projede buluşmak dileği ile … 😉

Bugün 22 Nisan 2011. Daha önce detaylı bir şekilde aktardığım Dünya Günü her yıl 22 Nisan’da gündeme geliyor. Bu konuyla ilgili son yazımı 2008 yılında hazırlamışım. Bundan sonra her sene bu konuya daha fazla özen göstermeye çalışacağım ancak diğer tüm özel günlerde de olduğu gibi sadece tarihi geldiğinde değil her gün özel günlerin gereğini yapmak önemli … Her günümüz özel 🙂  (yazının devamı …)

Çeşitli paylaşım sitelerinde karşılaştığım yorumlar üzerine yaptığım araştırmalar sonucu Google Video servisinin durdurulacağı bilgisine ulaştım. Google Yardım sayfaları içerisinde de belirtilen bilgiye göre (kaynak) 29 Nisan 2011 tarihinden itibaren bu servis üzerinden video gösterimi sonlandırılacak. Mevcut videolar ise 13 Mayıs 2011 tarihine kadar indirilebilecek.

Görünen o ki YouTube hem hedef kitlesinin büyüklüğü hem de markası ile Google’ın böyle bir karar almasında etkili oldu.

Ancak Google Video servisi içerisinde videoların ne olacağı, YouTube’a mevcut videoların taşınması ve en azından arşiv olarak neden saklanmadığı meçhul … Özellikle belgesel içerikli videoların Google arşiv/kütüphane yaklaşımı kapsamında saklanması anlamlı olabilirdi … Bu değişim aynı zamanda merkezileşmeyi ve YouTube baskın bir yapının önünü açacaktır. Muhtemelen, Google bu atılım ile hem tek odak noktası olarak YouTube üzerine yoğunlaşacak, hem de ücretli servislerin genişlemesi durumunda büyük hacimli alternatiflerin (kendi veya iştirak servisleri bile olsa) sindirilmesini sağlayacak …

Son olarak Google Video servisinden bir video paylaşarak yazımı tamamlıyorum. Concorde – Final Concorde landing at Heathrow (not: bu video 29 Nisan 2011 tarihine kadar erişebilir olacak ) 🙂