Geçtiğimiz haftalarda tatil nedeniyle kısa süreli olarak Kuşadası Güzelçamlı bölgesindeydim. İletişimin, ulaşılabilir/ulaşabilir olmanın günümüzdeki en güçlü araçlarından biri olan cep telefonum ve mobil internetim ile günlerimi geçiriyordum. Ancak tatilcilerin akın akın aynı bölgeye gelmesi nedeniyle sms, sesli iletişim ve mobil internet kullanımı imkansız hale geldi …

Belli ki, yatırım yapmak yerine reklam yapmak daha mantıklı … Her bölgeye yatırım yapmak mümkün olmayabilir ancak, tatil zamanlarında / özel durumlarda mobil istasyonlarla bu tür problemler çözülebilir. Tabii bu da farklı bir yatırım. Problemlerin öngörülmesi ve çözüm üretilmesi gerekir. (yazının devamı …)

İletişim kazaları nedeniyle yaşadığım olumsuz deneyimlere bir yenisini daha ekledim … Daha önce suya sabuna dokunmadan yorumladığım “Telefondaki Son Ses” yazıma benzer bir şekilde bu defa cep telefonu ile yapılan yakın mesafe aramalarına atıfta bulunacağım …

Cep telefonu hayatımızı kolaylaştırıyor, aksini iddia etmek pek mantıklı olmayacaktır. Ancak gereksiz yere yapılan aramalara çeşitli nedenlerden ötürü, sağlık ve ekonomik, karşıyım. Özellikle sağlık konusu detaylandırılabilir ancak “bugün iyiyim ya zararlı değildir o zaman” bakış açısı nedeniyle polemik yapmaya gerek yok 🙂short_distance_call

Zaman zaman buluşmak için yapılan yakın mesafeli görüşmelere özellikle kalabalık noktalarda, alışveriş merkezi veya buluşmaya müsait cazibe alanları, şahit oluruz. Arkadaşlar biribirleri ile “ben geldim, sen neredesin” temalı ve bir araya gelme amacıyla aslında çok yakın olmalarına rağmen cep telefonu ile görüşürler. Benimde yaptığım bir arama türüdür bu … Genellikle “aaa tamam gördüm” ile biter bu görüşmeler … (yazının devamı …)

İletişim çok önemlidir. İletişim kurduğunuz kişiye; mimiklerinizle, vücut dilinizle, vurgularınızla söylediklerinizin veya anlattıklarınızın yanında ek bilgiler verirsiniz.

acik_kirmizi_telefonMaalesef yaşadığımız sahte ve maskelerin ardındaki hayatlarla gerçekte anlatmak istediklerimizi karşımızdakine ifade edemiyoruz. Ancak vücut dilimiz, sesimiz, kontrol edemediğimiz tepkilerimiz, gözbebeklerimiz kısaca derinliklerde sakladığımız gerçekliğimiz kimi zaman kendini belli ediyor. Gerçekler su yüzüne çıkmasada küçük bir aralıktan göz kırpıyor.

İşte bu yazıda aynen yukarıda bahsettiğim küçük göz kırpmalara bir örnek olarak “telefondaki son ses” detayını yorumlamaya çalışacağım … (yazının devamı …)

Gün geçmiyor ki üzücü deneyimlerimize bir yenisi eklenmesin. Aynı kalıplaşmış yorumlarda da olduğu gibi; “tecrübe yenilen kazıkların kümesidir” veya “tecrübe yapılmış aptallıkların toplamıdır” veya “iş hayatının insana kaybettirdikleri” …

Hedefli yazı yazmamak amacıyla, “Nokta Atışı Yapmama Gayreti” başlıklı yazımda da belirttiğim gibi, başlıkta ve içerikte sadeleştirmeler yaptım. Umuyorum ki bu yazıda da diğer yazımlarımda olduğu gibi genele hitap etmeyi başarabilirim. (yazının devamı …)