Bir süredir strateji olarak belirlediğim “bir süre bekle ve sonra yazıya dök” yaklaşımı gereği yeni bir yazıyla karşınızdayım. Yakın geçmişte yaşadığım yep yeni maceram üzerine yorumlarımı yapmak istiyorum. Her zaman olduğu gibi olan olaylara bir süre sonra tekrar bakmak kişisel gelişim açısından çok yararlı. Bu “bakışı” bir de yazıyla taçlandırınca çok daha anlamlı oluyor. Tavsiye ederim …

filtreGelelim maceramıza, başlık enteresan oldu ama yaşananları üç (3) kelime ile özetlemek gerekirse sanırım en uygun kelimeler bunlar. Bu noktaya kadar çoktan sıkılmış olan okuyucularım bu noktadan sonra devam etmeyebilir 😛

Paylaşım ve birlikte daha iyiyi üretme gayretim her zaman olduğu gibi yine başıma olmadık işler açtı. Gizli niyetler ve yüksek beklentiler olmadan yaptıklarımı paylaşmak amacıyla yine, yeni, yeniden iletişim kurmaya çalıştım. Bir süre iletişim alanında faaliyet göstermiş ve iletişimin ne kadar önemli olduğu hem ticari hem de kişisel olarak deneyim etmiş biri olarak sonuçlardan umutluydum … Ancak ne oldu, yine fıs yine fos.

(yazının devamı …)

organizasyon-korsan-personelSon yazımda da ahlak çerçevesinde değerlendirmeler yapmıştım. Bu yazıda da ahlak devreye girince korkmaya başlamadım desem yalan olur. Sonuçta çok sık yazmıyorum ama yazınca da ağır ve hassas konulara temas ediyorum sanırım …

Her zaman olduğu gibi kısa bir yazı hazırlama hedefiyle başladım ancak sanırım 140 karakter hayranlarını bu içinde bulunduğumuz cümleye kadar kaçırmış olmam yetmiyormuş gibi “9 saniyelik internet sitesi okuma limiti” istatistiklerindeki deneklerinde yazının sonuna ulaşamayacağı derecede uzun olacak … Şakayla karışık yorum cümlesi bile 38 kelimeden oluşuyorsa gerisini siz düşünün 🙂

Gezen mi çok bilir yoksa okuyan mı sorusuna cevap verir gibi içerisinde bulunduğum her ortamdan yep yeni ibretlik konular çıkartabiliyorum. Bulunduğum ortamlarda mı sorun var, yoksa bunlar normal mi veya ben mi hatalı rotadayım bilmiyorum. Ancak bu “ibretlik konuları” paylaşmam gerektiğine inanıyorum. (yazının devamı …)

Talihsiz bir olaya enteresan bir başlık atarak cevap vermek, değerlendirmek istedim. Başardım sanırım. Bilinen bir yaklaşımı küçük kelime oyunları ve eklemeler ile değişik bir noktaya taşıdım.

Hepimiz biliriz. Her maçta veya kısa sonuç odaklı konuda değerlendirilen yöntemlerden biridir: “orta, kafa ve gol” …

Ne yazıkki bu durum ilk defa başıma gelmiyor. Üstüne üstlük aynı ekip tarafından çeşitli şekillerde denenen yöntemler sonucu sakin kafayla incelediğimde rahatlıkla görebildiğim bir durum.

Uzatmaya gerek yok, orta kafa ve gol yöntemi üzerinden hızlıca olaylara ve başlıktaki enteresan yaklaşıma geçmek istiyorum. Sonuca giderken çok çeşitli yollar var ancak özetlemek gerekirse hedef için destek alarak yapılacak mantıklı hamleler olumlu sonuç olmamızda önemlidir. (yazının devamı …)

eski_telefonYine enteresan bir başlıkla bizzat yaşadığım basit bir konuya değineceğim.

Geçmişte kalan, geçmişte bıraktığımız, yeni bir sayfada kendine yer bulamayan, zorunluluklar ve hatta ayrılıklar nedeniyle sona ermiş hikayeler hepimizin hayatında vardır. Özellikle yaşanma ve tüketme hızı giderek artan hayatımızda mutlaka haksılık ettiklerimizde olmuştur.

140 karakter uzunluğundaki ifadelerimiz, zaman tüneli diye adlandırılan yakalamanın neredeyse imkansız ve seçimin sistematik olduğu bu düzende şaşırılmaması gereken bir süreç.

Unutmak, değişmek, değiştirmek, sözde ilerlemek …

Zaman ve koşullar insanı tercihler yapmaya itiyor. Kimi zaman doğru kimi zaman da yanlış. Tercih bazen zorunlu oluyor bazen de keyfi ama neticede birileri ve/veya birşeyler geçmişte kalıyor.

İşte tam da bu noktada bazen geçmişte bıraktıklarımız kendini hatırlatıyor. (yazının devamı …)

İletişim kazaları nedeniyle yaşadığım olumsuz deneyimlere bir yenisini daha ekledim … Daha önce suya sabuna dokunmadan yorumladığım “Telefondaki Son Ses” yazıma benzer bir şekilde bu defa cep telefonu ile yapılan yakın mesafe aramalarına atıfta bulunacağım …

Cep telefonu hayatımızı kolaylaştırıyor, aksini iddia etmek pek mantıklı olmayacaktır. Ancak gereksiz yere yapılan aramalara çeşitli nedenlerden ötürü, sağlık ve ekonomik, karşıyım. Özellikle sağlık konusu detaylandırılabilir ancak “bugün iyiyim ya zararlı değildir o zaman” bakış açısı nedeniyle polemik yapmaya gerek yok 🙂short_distance_call

Zaman zaman buluşmak için yapılan yakın mesafeli görüşmelere özellikle kalabalık noktalarda, alışveriş merkezi veya buluşmaya müsait cazibe alanları, şahit oluruz. Arkadaşlar biribirleri ile “ben geldim, sen neredesin” temalı ve bir araya gelme amacıyla aslında çok yakın olmalarına rağmen cep telefonu ile görüşürler. Benimde yaptığım bir arama türüdür bu … Genellikle “aaa tamam gördüm” ile biter bu görüşmeler … (yazının devamı …)

İletişim çok önemlidir. İletişim kurduğunuz kişiye; mimiklerinizle, vücut dilinizle, vurgularınızla söylediklerinizin veya anlattıklarınızın yanında ek bilgiler verirsiniz.

acik_kirmizi_telefonMaalesef yaşadığımız sahte ve maskelerin ardındaki hayatlarla gerçekte anlatmak istediklerimizi karşımızdakine ifade edemiyoruz. Ancak vücut dilimiz, sesimiz, kontrol edemediğimiz tepkilerimiz, gözbebeklerimiz kısaca derinliklerde sakladığımız gerçekliğimiz kimi zaman kendini belli ediyor. Gerçekler su yüzüne çıkmasada küçük bir aralıktan göz kırpıyor.

İşte bu yazıda aynen yukarıda bahsettiğim küçük göz kırpmalara bir örnek olarak “telefondaki son ses” detayını yorumlamaya çalışacağım … (yazının devamı …)

Gün geçmiyor ki üzücü deneyimlerimize bir yenisi eklenmesin. Aynı kalıplaşmış yorumlarda da olduğu gibi; “tecrübe yenilen kazıkların kümesidir” veya “tecrübe yapılmış aptallıkların toplamıdır” veya “iş hayatının insana kaybettirdikleri” …

Hedefli yazı yazmamak amacıyla, “Nokta Atışı Yapmama Gayreti” başlıklı yazımda da belirttiğim gibi, başlıkta ve içerikte sadeleştirmeler yaptım. Umuyorum ki bu yazıda da diğer yazımlarımda olduğu gibi genele hitap etmeyi başarabilirim. (yazının devamı …)

31.01.2008 tarihli yazımda Sağlık Yaşam İçin Ne Yapmalı ? başlıklı konuyu yorumlamıştım. Genel olarak yaşantımızı daha sağlıklı sürdürmek adına çok kapsamlı olmayan yorumlarımı paylaştığım o yazıdan bir konu seçerek biraz daha özelleştirmek istedim. İş Hayatı. Kitaplar yazılabilecek kadar detaylı içeriği olan bir konu. Ancak bu zamana kadar farklı sektörlerde ve pozisyonlarda çalışarak elde ettiğim izlenimlerle yorumlayabileceğime inandığım bir konu.

İçinde bulunduğunuz koşullar, üzerinde çalıştığınız konu, sorumlu olduğunuz kişiler, sizden beklenenler, pozisyonunuz ve buna benzer diğer birbirine bağlı değişkenler ne olursa olsun iş hayatı içerisinde zorunlu bir yapmacıklık her daim bulunmaktadır. Bu durum çoğunlukla iş yeri içerisindeki çalışma ortamınıza girdiğiniz saat ile çalışma ortamından ayrıldığınız saat arasında mutlak bir sanal dünya oluşur. Aynı ortamı paylaşmanın gereğine ek olarak süreklilik beklentisi içerisinde olanlar sanal bir dünya yaratır etraflarında. Bu sanal dünya içerisinde ilişkiler mesafeli, muhabbetler seviyelidir. Ancak sanallığının sorgulanmayacak kadar aşikar olduğu bu ortamın yönetici veya yönetim açısından anlamlı bir açıklaması vardır. Belki de zaten olmalıdır. İş ortamının lise öğle tatili muhabbeti kıvamında olması beklenemez. Dost meclisi içerisinde yapılan hoş sohbetler ve/veya dünyanın mütemadiyen kurtarıldığı yemekli yuvarlak masa toplantıları hedeften sapmalara yol açabilir. Açacaktır da … 🙂  (yazının devamı …)

Önce çeşitli nedenler ile kızgınlığa neden olup, sonra kızgınlığa neden olduğunu bile anlamayıp veya anlamamazlıktan gelip bir de sonuçlarını eleştiren kişilere kızıyorum … 😀

Bu gibi durumlar için hem suçlu hem de güçlü yerine algı yoksunu kızgınlık kaynağı yaklaşımını üretiyorum. Nasıl  ? 😀

Önsöz olarak ifade etmeliyim ki; bu yazıda, kafamda dolaşan sayısız fikir ve canımı sıkan çok sayıda problem üzerine insan olmak konusuna çok dar bir açıdan değiniyor olacağım …

Nedir insan olmak ?” veya “Nedir insanı diğer canlılardan ayıran ?” gibi soruları detaylı bir şekilde cevaplamayı düşünmüyorum. Hatta bu yazı içerisindeki yaklaşımın bir soruya cevap olacağını da düşünmüyorum. Önsözde de ifade ettiğim gibi, tek amacım zihnimde beni rahatsız edenlere yönelik taraflı bir paylaşımda bulunmak … 🙂

Ne istediğini bilmek ve insan olmak” konusunda yorumlarımı sıralayacağım bu yazıda … Bir ilişki kurmaya çalışacağım … (yazının devamı …)