Tepki ve belki de duygusallıkla hazırladığım bu yazı içerisinde son dönem popüler mecrası sosyal medyada öne çıkan etkisiz elemanlara yönelik yorumlarımı paylaşmaya çalışacağım.

Öncelikle yazıya esas tanımları netleştirmek gerekir sanırım.

Sosyal medya olarak nitelendirdiğim kullanıcı merkezli yayın olanakları sağlayan ortamlar. Örnek olarak facebook, twitter, youtube, foursquare, google+ ve benzerleri verilebilir. Kişilerin ürettiklerini, düşüncelerini, çalışmalarını veya herhangi bir konuda paylaşmak istediklerini yayınlayabilecekleri kısmen özgür platformlar. Kısmen özgür kısmı önemli ve iddiali bir yorum oldu biliyorum ancak bu farklı bir yazının konusu olmalı. (yazının devamı …)

iPhone ile mobil internet kullanımının farklı bir boyuta ulaştığını kabul etmek lazım. Genellikle e-posta erişimi ve temel internet sitesi gezinme ihtiyaçlarını karşılayan diğer telefonlara göre neredeyse her uygulaması ile internet erişimi kullanabilen iPhone mobil internet konusunda bir adım daha atılmasına neden oldu.

Mobil internet kullanımının artması ile mobil faturalarımızın artması doğal bir paralellik  gösterirken faturalar üzerinde gördüğümüz çok basamaklı sayılar ülkemizde internet kullanımının ne kadar pahalı olduğunu bir kez daha hatırlattı. Faturadan ders çıkarmayan ve gerekli önlemleri almayanlar ise iPhone kullanımından soğudu. :D:

Bu yazıda yukarıda bahsettiğim cep telefonu faturalarının yüksek gelmesine neden olabilecek EDGE bağlantısının kapatılmasına yönelik bilgileri ve önerilerimi paylaşacağım.  (yazının devamı …)

Zaman bulamıyorum” ve “zamanımı etkili kullanamıyorum” bahaneleri nedeniyle günlüğümle ilgilenemiyordum. Bunların üzerine “sanırım yazılarım okunmuyor” konulu ağırlaştırılmış 🙂 ve taraflı yorumu da ekleyince istikrarlı bir şekilde günlük kavramından uzaklaşıyordum.

Yorumları, istatistikleri takip ediyordum ancak referans olarak yazılarımın gösterilmemesi ve hatta bağlantı bile ( çalıntı yazılar hariç 😛 ) verilmemesi beni açıkçası üzmeye başlamıştı. İşte tam da bu noktada Kaan tarafından paslanan soru ile karşılaştım. (yazının devamı …)

Şaşırtıcı ama kısa bir başlık seçimi yaptım. 🙂

Silinen bir kullanıcı neden problem olsun ? Bu soru akla gelebilir ancak msn kullanırken yaşanan sinir veya sıkıntı anlarından birinde aslında silmek istemediğiniz veya silmeyeceğiniz bir arkadaşınızı listenizden çıkarmış olabilirsiniz.

Mantıklı düşünmeye kaldığınız yerden devam ettiğinizde “keşke silmeseydim” diyebilirsiniz. Bu noktadan sonra arkadaşınızı tekrar ekleme süreci devreye girecektir. İşte bu noktada zaman zaman yaşanan bir problem ortaya çıkabiliyor. Yazımın konusu da bu problem. Silinen kullanıcı problemi. (yazının devamı …)

Daha önce dile getirdiğim gibi ormanda çığırtkanlık yapıyorum. İnternet ormanında, yunus balığı gibi oldu sanırım 😀 ancak Belgrad Ormanı gibi değil aynen yunus balığı gibi … Kime ulaştığını bilmeden düşüncelerimi, projelerimi vs paylaşıyorum.

Şimdi ben bu internet aleminde kendimce bir şeyler paylaşıyorum ya … Bu ormanda da aynen balta girmemiş herhangi bir ormanda olabileceği gibi hayvanlara ve otlara denk gelebiliyor insan … Mesela geçen günlerde çok ilginç bir durum ile karşılaştım. (yazının devamı …)

Seneler önce e-posta aracılığı ile başlamıştı sanal tepkiler. Peşinden ICQ ve sohbet odaları katıldı bu sanal tepkilere. Gelenlerim içerisinde ses, görüntü, sunum, yazı, hikaye, hesaplamalar vb şekillerde gündeme ilişkin notlar, kullanılan programlara ilişkin bilgiler, kişilere yönelik iddialar, kaynaklarımız hakkında yorumlar ve benzeri çok farklı içerikler bulunuyordu.

Zamanla sanal tepkliler farklı yöntemler kullanılarak ve büyüyerek devam etti. ICQ’nun yerini alan MSN, rahatça açılan kişisel siteler, forumlar, video paylaşım siteleri ve arkadaşlık siteleri bu tepkilerin sergilendiği alanlar haline geldi. Yayılarak devam eden sanal tepkiler ne gibi sonuçlar doğurdu veya sanal tepkiler neyi hedefliyordu gibi sorular çok fazla sorulmadı. Sorulsada cevaplanamadı. (yazının devamı …)

Siteye gönderilen uygunsuz içerik ve yorumlar nedeniyle kapatılmıştı youtube. Bu süreçte yaşananları izledim. Neler yaşandı gözlemlemeye çalıştım. Haber sitelerinde okuyucuların bu haberle ilişkili yorumlarını okudum. Sonuçta bazı izlenimlerimi ve düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Olay: Mustafa Kemal Atatürk’e ve Ülkemize yönelik; kabul edilemez, gerçek dışı, basit, kalitesiz, terbiyesiz, vb! içerik yayınlanması.

Sonuç: YouTube erişimi Türkiye’de mahkeme kararı ile yasaklandı. (yazının devamı …)

Trafik, başka şehirlere seyahat etmenin zorlukları, gidilen şehirde dolaşmanın sıkıntıları, mali kaygılar, koşturmaca, zamlar, bunalımlar derken içine ve evine kapanık bir toplum haline gelmeye başlıyoruz.

Her ne kadar giderek sanallaşan ve bencilleşen bu hayata karşı büyük bir nefret beslesemde, teknolojiden faydalanarak küçük kaçamaklar yapmak artık mümkün gibi gözüküyor. (yazının devamı …)