Giderek artan Apple ürünleri hayranlığım nedeniyle Apple ile ilgili haberleri yakından takip etmeye çalışıyorum. Halen kullandığım iPhone 3G telefonumun emekliye ayrılma tarihinin yaklaşması nedeniyle ( yaklaşık 2 yılı aşkın bir süredir kullanımda 😉 ) yeni telefon arayışımı gün geçtikçe artan iPhone 5 söylentileri nedeniyle erteliyorum.

Takip ettiğim kaynaklarda da ifade edildiği üzere iPhone 5 ile ilgili önemli ipuçları/söylentiler gündeme gelmeye başladı. Apple ürünleri ile ilgili en dikkat çekici husus ürün piyasaya sürülmeden özelliklerin bir kısmına hakim ve almaya hazır bir kitlenin oluşturulması. Gizemli ve korunaklı bir ortamdan sızdırılan bilgilerin çekiciliği bundan önemli bir rol oynuyor. 😀

Daha güçlü bir işlemci (A5), yeni işletim sistemi (iOS 5) ve daha güçlü bir kamera (8 megapixel) klasik beklentiler arasında. Ancak söylentiler içerisinde tamamen yenilenen bir tasarım, dual led flaş gibi bilgiler de bulunuyor. Söylentiler Ağustos ve Eylül aylarını işaret ediyor ancak son dönemde (özellikle yazıma esas olan kaynak MacRumors) Eylül ayı daha sık tekrarlanmaya başlandı.

Heyecanla bekliyoruz … 😀

iPhone ile mobil internet kullanımının farklı bir boyuta ulaştığını kabul etmek lazım. Genellikle e-posta erişimi ve temel internet sitesi gezinme ihtiyaçlarını karşılayan diğer telefonlara göre neredeyse her uygulaması ile internet erişimi kullanabilen iPhone mobil internet konusunda bir adım daha atılmasına neden oldu.

Mobil internet kullanımının artması ile mobil faturalarımızın artması doğal bir paralellik  gösterirken faturalar üzerinde gördüğümüz çok basamaklı sayılar ülkemizde internet kullanımının ne kadar pahalı olduğunu bir kez daha hatırlattı. Faturadan ders çıkarmayan ve gerekli önlemleri almayanlar ise iPhone kullanımından soğudu. :D:

Bu yazıda yukarıda bahsettiğim cep telefonu faturalarının yüksek gelmesine neden olabilecek EDGE bağlantısının kapatılmasına yönelik bilgileri ve önerilerimi paylaşacağım.  (yazının devamı …)

Mayıs ayı içerisinde paylaştığım “iPhone Türkiye’ye Geliyormuş” yazısının ardından güncelleme yapmamın vakti gelmiş. 🙂

Özellikleri, kullanım alanları veya getirdiği yenilikleri bu yazı içerisinde incelemeyi düşünmüyorum.

Evet iPhone Türkiye’ye gelmiş. Turkcell ve Vodafone aracılığı ile çeşitli koşullarda iPhone sahibi olmak mümkün olmuş. Güzel tabii böyle teknolojik ürünlere gecikmeli olsa da ulaşmak … 3G henüz ülkemizde netleşmiş bir konu değil ancak zaten önemli olan üç ge filan değil.

Ekonomik kriz tüm dünyada kol gezmeye başlamış, büyük finans kuruluşları bir bir batmış, güçlü olduğu söylenen ülkeler “kemer sıkma” yolları arar olmuş ama gelin görünki ülkemiz de tek dert daha doğrusu yeni derdimiz iPhone almak. :D: Herşeyi unuttuk iPhone almanın yollarını arar olduk. Alışveriş merkezlerinde her beş kişiden birinde iPhone olana kadar da devam eder herhalde.

Mevcut problemlerin üzerine yepyeni bir örtü daha … 🙂

Çok önemli bir eksiğimiz daha tamamlanıyor … :D:

Zaman buldukça gerçekleştirmeye çalıştığım “araştır, oku, değerlendir, öğren” serisinin bugünkü sonucu olarak “iPhone Türkiye’ye Geliyormuş” haberine ulaştım. Bu haber Vodafe Türkiye Basın Bülteni sayfasında da yer alıyor. (yazının devamı …)