organizasyon-korsan-personelSon yazımda da ahlak çerçevesinde değerlendirmeler yapmıştım. Bu yazıda da ahlak devreye girince korkmaya başlamadım desem yalan olur. Sonuçta çok sık yazmıyorum ama yazınca da ağır ve hassas konulara temas ediyorum sanırım …

Her zaman olduğu gibi kısa bir yazı hazırlama hedefiyle başladım ancak sanırım 140 karakter hayranlarını bu içinde bulunduğumuz cümleye kadar kaçırmış olmam yetmiyormuş gibi “9 saniyelik internet sitesi okuma limiti” istatistiklerindeki deneklerinde yazının sonuna ulaşamayacağı derecede uzun olacak … Şakayla karışık yorum cümlesi bile 38 kelimeden oluşuyorsa gerisini siz düşünün 🙂

Gezen mi çok bilir yoksa okuyan mı sorusuna cevap verir gibi içerisinde bulunduğum her ortamdan yep yeni ibretlik konular çıkartabiliyorum. Bulunduğum ortamlarda mı sorun var, yoksa bunlar normal mi veya ben mi hatalı rotadayım bilmiyorum. Ancak bu “ibretlik konuları” paylaşmam gerektiğine inanıyorum. (yazının devamı …)

Gün geçmiyor ki üzücü deneyimlerimize bir yenisi eklenmesin. Aynı kalıplaşmış yorumlarda da olduğu gibi; “tecrübe yenilen kazıkların kümesidir” veya “tecrübe yapılmış aptallıkların toplamıdır” veya “iş hayatının insana kaybettirdikleri” …

Hedefli yazı yazmamak amacıyla, “Nokta Atışı Yapmama Gayreti” başlıklı yazımda da belirttiğim gibi, başlıkta ve içerikte sadeleştirmeler yaptım. Umuyorum ki bu yazıda da diğer yazımlarımda olduğu gibi genele hitap etmeyi başarabilirim. (yazının devamı …)

31.01.2008 tarihli yazımda Sağlık Yaşam İçin Ne Yapmalı ? başlıklı konuyu yorumlamıştım. Genel olarak yaşantımızı daha sağlıklı sürdürmek adına çok kapsamlı olmayan yorumlarımı paylaştığım o yazıdan bir konu seçerek biraz daha özelleştirmek istedim. İş Hayatı. Kitaplar yazılabilecek kadar detaylı içeriği olan bir konu. Ancak bu zamana kadar farklı sektörlerde ve pozisyonlarda çalışarak elde ettiğim izlenimlerle yorumlayabileceğime inandığım bir konu.

İçinde bulunduğunuz koşullar, üzerinde çalıştığınız konu, sorumlu olduğunuz kişiler, sizden beklenenler, pozisyonunuz ve buna benzer diğer birbirine bağlı değişkenler ne olursa olsun iş hayatı içerisinde zorunlu bir yapmacıklık her daim bulunmaktadır. Bu durum çoğunlukla iş yeri içerisindeki çalışma ortamınıza girdiğiniz saat ile çalışma ortamından ayrıldığınız saat arasında mutlak bir sanal dünya oluşur. Aynı ortamı paylaşmanın gereğine ek olarak süreklilik beklentisi içerisinde olanlar sanal bir dünya yaratır etraflarında. Bu sanal dünya içerisinde ilişkiler mesafeli, muhabbetler seviyelidir. Ancak sanallığının sorgulanmayacak kadar aşikar olduğu bu ortamın yönetici veya yönetim açısından anlamlı bir açıklaması vardır. Belki de zaten olmalıdır. İş ortamının lise öğle tatili muhabbeti kıvamında olması beklenemez. Dost meclisi içerisinde yapılan hoş sohbetler ve/veya dünyanın mütemadiyen kurtarıldığı yemekli yuvarlak masa toplantıları hedeften sapmalara yol açabilir. Açacaktır da … 🙂  (yazının devamı …)

Yönetim Felsefesi başlıklı yazıda paylaştığım bir fıkra vardı. Orada fıkra gibi görünenin aslında gerçek olduğunda yaşanan sıkıntıları kendimce paylaşmak istiyorum.

Yönetme arzusu, direktif verme, herhangi bir olayda anlamsız/yararsız/gereksiz dahi olsa bir katkıya sahip olma çabası ve benzeri “ben iş yapmayayım ama bilsemde bilmesemde birilerine yaptırmaya çalışayım, çorbaya bende bişiler katayım” sonucu organizasyonel sıkıntılar yaşanıyor … (yazının devamı …)

Ucuzluk. Ucuzcuyuz. Sık söylendiğinde insanın ağzının büzüşmesine yol açan ancak hayranı olduğumuz şey, ucuzluk … Mağazalarda ucuzluk, alışverişte ucuzluk, ucuz işçi ve daha niceleri. Ucuzluğun peşindeyiz. Ama aslında neyin peşindeyiz ?

İş yaptırmak zor zanaat. İşi yapmak ne kadar zor ise işi birine yaptırmak veya teslim etmek en az o kadar zor. Neden ? Çünkü yapılması gereken bir iş var ve siz ne kadar özenli, hevesli, düzenli veya istekli çalışıyor olsanızda konunun uzmanı değilseniz işi bilene yaptırmak durumundasınız. Ben bilgisayar yüksek mühendisi olarak açık kalp ameliyatı yapamam. Hoş kapalısını 😀 da yapamam ancak anlatmak istediğim mevzu, alanım dışındaki veya deneyimlerimin yetmediği veya uzman olmadığım alanda iş yapamam. Yapmamalıyım. Bir işin doğru ve düzgün olmasını, beni yarı yolda bırakmamasını istiyorsam doğru adresi bulmalı ve o adrese yönelmeliyim. Gerekenler ne ise … (yazının devamı …)