Yazmıyorum, yazamıyorum çünkü enerjimi doktora tezime verdim … Çok ara verince ve yazmak isteyince en kısa yolda olası konuları düşündüm. Sonuçta tezin bitmesi ardından kendimi atacağım oyun havuzunu doldurmak için yaptıklarım aklıma geldi 🙂 Bu yazıda Steam 2017 Yaz İndirimi’nden aldığım oyunları ve fiyatlarını yazacağım.

  • Left 4 Dead 2 3,10 TL
  • Saints Row: The Third – The Full Package 6,00 TL
  • Max Payne 3 Complete 16,50 TL
  • Game Dev Tycoon 7,20 TL
  • Hitman GO 3,75 TL
  • Trine 2: Complete Story 4,65 TL

Oyunlar yaklaşık %80 indirimde olunca aklıma olan çok sayıda oyunu kütüphaneme eklemiş oldum.

Aslına bakılırsa bu kadar çok oyunu oynayacak ve bitirecek zamanım yok 🙂 Olsun verimli bir alışveriş oldu, sonuçta doktora stresi …

En önemli alımım ise indirimde olmamasına rağmen Playerunknown’s Battlegrounds oyunu oldu. Şu sıralar yoğun bir şekilde oynuyorum. Oldukça zevkli … Bu oyun ile ilgili bir yazı dizisine girebilirim 🙂

Online oyun oynamanın çok çeşitli yolları bulunuyor. Zaman zaman popüler olan büyük boyutlu oyunlara ek olarak yıllarca güncelliğini yitirmeyecek oyunları da çevrimiçi olarak oynamak mümkün.

Büyük boyutlu oyunlardaki en büyük problem hem internet kotasında büyük bir hasara 🙂 yol açması hem de bir süre ara verdiğinizde çok çeşitli kayıplar yaşamanız. Hele bir de oyun içerisinde deneyim farklılaşması, puan kazanma, ek özellik alma gibi yaklaşımlar varsa belli bir süre sonra oyuna döndüğünüzde neredeyse başladığınıza başlayacağınıza pişman oluyorsunuz. Beraber oynadıklarınızın ilerlemeleri de ayrı bir motivasyon kaybına neden olabiliyor. Beraber mücadele edemez hale gelebiliyorsunuz. Güncelleme konusu ise başlı başına bir dert. Tüm oyunu yeniden mi yapıyorlar dedirtecek büyüklükte dosyalar indirmek gerekebiliyor 🙂 (yazının devamı …)

Teknoloji ilerledikçe bilgisayar oyunları gerçekliğe yakınsar oldu. Grafikler, senaryolar ve içerik zenginleşti. Oyun kategorileri çok fazla şekillenecek bir yapıda olmasa da içerikleri ile birbirlerinden ayrılır hale geldiler. Artık aksiyon oyunları dendiğinde iki farklı oyun almak yadırganmıyor. Çünkü her oyunun getirdiği bir yenilik veya zenglinlik olabiliyor.

Strateji, aksiyon, macera, spor ve bunların alt kategorilerinde çok sayıda oyun ulaşılabilir bir şekilde piyasada yer buluyor. Fakat teknolojinin ilerlemesi sadece oyunların zenginleşmesini değil aynı zamanda bu oyunlar için gerekli donanımların da zenginleşmesini sağlıyor. Bence burada çoklu yönlü bir durum var.

  • Yenilenen donanım için oyun yapma stratejisi,
  • Yeni oyun yapılabilmesi için donanım geliştirme isteği,
  • Teknolojik ihtiyaçların (modelleme, simulasyon, vb) karşılanması için donanım geliştirme zorunluluğu,
  • vb.

Bu döngüye girildiği takdirde belli aralıklar ile bilgisayar donanımlarının güncellenmesi yeni oyunların takip edilebilmesi için zorunlu hale geliyor. Peki buna bir çözüm bulunabilir mi ? (yazının devamı …)