Bilgisayarım ile diğer ağlar arasında bağlantı oluşturmak için OpenVPN kullanıyorum. Geçtiğimiz yıllarda Windows 7 kullandığım için karşılaşmadığım bir problem ile Windows 8.1 geçişi sonrası karşılaştım. VPN kullanıcılarının karşılaşabileceği bir sorun olduğunu düşündüğüm için problem tanımını ve çözümünü burada paylaşıyorum.

Öncelikle kurgulanan yapıdan biraz bahsetmek gerekiyor. OpenVPN 2.3.4 kullanarak bağlantılarımı kuruyorum. Uzak noktada pfsense kurulumu bulunuyor. Bağlantıyı kolaylaştırmak için OpenVPN Config dosyası üzerinden bağlantıyı kuruyorum.

Windows 8.1 geçişi sonrası ya bağlantı kurmadım ya da kurduğum bağlantılarda karşılaşmadım ancak dün yaptığım deneme sırasında “TAP-Windows adapters oluşturma problemi” gibi bir sorunla karşılaştım. Bu mesaj görüntülendikten sonra bağlantı kurulamadı. (yazının devamı …)

Windows Vista ile yaşadığım macera dolu serüvenlere bir yenisini daha ekledim. 😀

Windows’un önceki sürümlerinde de olan görev çubuğundaki kullanılmayan simgelerin gizlenmesi özelliği dizüstü bilgisayarımda farklı amaçlara hizmet eder oldu. 🙂 Başlangıçta öngörülen şekilde çalışan bu özellik son zamanlarda bazı simgelerin hiç görüntülenmemesi boyutuna kadar ulaştı. 😀 (yazının devamı …)

Bir defa daha Vista işletim sisteminde karşılaştığım problem ve çözümü ile karşınızdayım. :D:

Karşılaştığım problem dün akşam bir anda belirdi. İlk karşılaştığımda kurulumunu tamamladığım programların yan etkileri olarak düşünerek program kaldırma, başlangıç ayalarını değiştirme ve benzeri çözümleri uyguladım ancak bir değişiklik olmadı.

Problemi tanımlamak gerekirse kısaca; sistem açılışında kara şimşek 🙂 benzeri karşılama ekranı geçtikten sonra simsiyah bir ekran, fare imleci ve açılmış belgelerim klasörü ile donakalan sistem. Bu noktadan sonra herhangi bir ilerleme olmamakta ancak fare kullanılabilmekte. (yazının devamı …)

Vista maceram tam gaz devam ederken ara ara problemlerle karşılaşmıyor değilim. 😀 Karşılaştığım son problem pencerelerde ve görev çubuğunda beliren sarı lekeler. Bu sarı lekeler olarak tanımladığım aslında tam ekran olmayan pencere köşelerinde ve görev çubuğunda beliren sarı alanlar. Bu alanlar içeriside ara ara açık renk kutucuklar yer alıyor.

Sorunun çözümüne geçmeden önce sistemim hakkında biraz bilgi vereyim. Toshiba Satellite A200-1VL dizüstü bilgisayar içinde Vista Home Premium kullanıyorum. Ekran kartım ATI Mobility Radeon HD 2600. ATI Catalyst Control Center sürümü 2008.0109.2141.38743. Sürücü Paket Sürümü 8.452-080109a-058859C-Toshiba. Renk düzenim Windows Aero. (yazının devamı …)