Gün geçmiyor ki üzücü deneyimlerimize bir yenisi eklenmesin. Aynı kalıplaşmış yorumlarda da olduğu gibi; “tecrübe yenilen kazıkların kümesidir” veya “tecrübe yapılmış aptallıkların toplamıdır” veya “iş hayatının insana kaybettirdikleri” …

Hedefli yazı yazmamak amacıyla, “Nokta Atışı Yapmama Gayreti” başlıklı yazımda da belirttiğim gibi, başlıkta ve içerikte sadeleştirmeler yaptım. Umuyorum ki bu yazıda da diğer yazımlarımda olduğu gibi genele hitap etmeyi başarabilirim. (yazının devamı …)

Bir projenin daha sonuna geldik 😀 2003 yılından bu yana farklı projeler için (forum, günlük, oyun vs.) kullandığım Açık ve Net projesini sonlandırmış bulunuyorum.

Uzun süredir üzerinde herhangi bir çalışma yapılmamış bu proje/alan adı ile ilgili ödeme sürecini durdurmuş bulunuyorum. Son dönemde bu alan adı ile gerçekleştirilebilecek projeler planlamıştım ancak görünen o ki mevcut durumda ağırlık vermem gereken konular nedeniyle mümkün olmayacak.

Sonuç olarak acikve.net kısa zaman içerisinde kayıtlı alan adlarım arasından çıkacaktır. Dolayısı ile 20.05.2011 tarihi itibariyle acikve.net alan adı üzerinden gönderilecek bilgiler/e-postalar ve/veya yapılacak yayınlar kontrolümde/sorumluluğumda değildir. Tarafımdan gönderildiğini ve/veya hazırlandığını düşünerek hareket etmeyiniz.

Farklı bir projede buluşmak dileği ile … 😉

Çok zaman önceydi, seneler önce … Pireler tellalığı, develerde berberliği yeni yeni bırakmıştı. 🙂 Türkiye’de forum kullanımı bugün olduğu gibi adım başı sıklığında değildi. Hatta forum kullanımı angarya, gereksiz vs olarak yorumlanıyordu. Ama önceki yazılarımda bahsettiğim gibi internetin kullanım alanı çarpıklıkları yoktu.

İşte o günlerde her zamanki gibi ürettiğim bir projenin forum ihtiyacını karşılamak üzere phpBB çözümüne yönelmiştim. Hedef kitlem yurdum insanı olduğu için yazılımın Türkçeleştirilmesi gerekiyordu ve phpBB’nin Türkçe dil paketi yoktu. (yazının devamı …)

Proje gelistiriminde versiyon yonetimi onemlidir.

Versiyon yonetimi ile ifade edilen; projeyi olusturan parcalar uzerinde yapilan duzenlemelerin, proje gelistiricilerin yerel kopyalariyla birebir ayni olmasi, bu sayede proje genelinde guncel surum uzerinde kararli ilerlenilmesidir.

Her ne kadar versiyon yonetimi proje gruplari icin olusturulmus bir yontem gibi de dursa, bireysel kullanimda da faydali olmaktadir. Ornek olarak tez calismami hem evdeki hem de okuldaki bilgisayarda gelistirdigimden, kaldigim yerden devam edebilmek icin yapilan degisikliklerin iki bilgisayarda da birbirini tutmasi gerekir. (yazının devamı …)