Çalıştığım konular arasında sağlık bilişimi olduğu için giyilebilir teknolojileri önemsiyorum. Giderek gelişen ve takip etmenin yavaş yavaş imkansızlaştığı bu alanda yapılan yatırımlar insanoğlu hayat kalitesini arttıracak. Bu ifade iddialı olmuş olabilir, ancak, çalıştığım şirkette de yılların deneyimi ile konuları değerlendirme yetkinliği bulunan kişilerin belirttiği gibi “ölçmediğin değeri iyileştiremezsin” …

12 Mart 2016 Adım Sayar

Yukarıdaki görsel içerisinde 12 Mart 2016 tarihinde attığım adımı görebilirsiniz. Ben kişisel sağlık ve giyilebilir teknolojiler başlıklarının kesişim kümesinde bileklik ile adım ve uyku takibi alanlarında bu akıma dahil oldum. Bu teknolojilerin en güzel özelliği ilk paragrafta belirttiğim ölçüm konusun başlıyor olması. Uyku düzenimi takip ederek sağlıklı bir uykunun formülünü arıyor, günlük adım hedefleri koyarak hareket etmeyi, hareketi belli bir hedef doğrultusunda yapmayı hedefliyorum. (yazının devamı …)

İş gezimiz nedeniyle düştüğümüz yollarda yaşadığımız eğlenceli ve ilginç olayların sonuncusu dönüş yolunda farklı bir boyut kazandı. Yolculuğun sonlarına doğru günün yorgunluğu nedeniyle sohbet etmek bile zorlaşınca yakalayabildiğimiz radyo kanallarındaki programları takip etmeye başladık.

Az sayıda yayın olmasının getirdiği tolerans yüksekliği sonucu melodi, anlam ve zaman geçirgeci arayışı esnedi. Radyo zaman öldürgeci olmanın dışında içeriği ile değerlendirilen bir kaynak haline geldi …

İşte tam bu sırada TRT FM’de Atalay Demiri ile Günün Sesi programını dinlemeye başladığımızı farkettik. Konu Türkiye’de Sağlık Sistemi idi …  (yazının devamı …)

Karşıma gelen bir soru idi bu. İnsanlar sağlıklı yaşam için ne yapmalı ? O zaman cevabı kısıtlı tutmaya özen göstermiştim ama şimdi biraz daha detaylı cevap vermek istiyorum. Bu cevabı okuyucular ile paylaşmanın yanında “kendime not” serisi içerisinde değerlendireceğim. İleride yazılarımı okurken sağlıklı yaşam için ne yapmak gerektiğini hatırlamak için …

Efendim biliyoruzki insanoğlu, aksi ispatlanana kadar, kendine verilen bir adet hakkı kullanıyor. Doğuyor, büyüyor ve ölüyor. Çok basit gibi gözükse de üç kelime ile insan hayatı özetlenebiliyor ve insan hayatının ne kadar kısa olduğunu gösteriyor. İstisnalar tabii ki olabilir; bu süreçte, büyüme şansı bulamayanlar, doğma şansı bulamayanlar ve normal kabul edilen yaşam standartlarına ulaşamayanlar.

Fakat bu yazıda ben, standart bir yaşam kalitesine sahip insanın sağlıklı yaşam için neler yapabileceğini kendimce yorumlayacağım. (yazının devamı …)