Kısa bir ara verdim, bir süre düşündüm ve sonuçta bu cümleyi duyduğum an yaşadığım şaşkınlığı misliyle sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Başlıkta yer alan fantastik ifade ülkemizin gözde özel üniversitelerinden birinde gündeme geldi … Öğrenciler arası görüş alışverişinde tipine (!) dikkat etmediğim bir öğrenci tarafından gruba hitaben paylaşıldı. Tesadüfen öğrenci topluluğunun yanından geçerken kulağıma çalındı ama inanılmaz bir iradeyle tepki vermeden yoluma devam ettim …
 
Öncelikle, cümleyi destekeleyen en acı öğeyi paylaşmak istiyorum. Neymiş efendim, “psikolojisi yeni düzelmiş” ve hatta “tramvayı atlatmış” …

(yazının devamı …)

Geçtiğimiz günlerde 2011 Türkiye Değerler Araştırması adı altında bir çalışma yayınlandı. Oldukça heyecan yaratan ve hatta “yaşasın çok mutluyuz” yorumlarıyla değerlendirilen bu çalışmayla ilgili olarak yorumlarımı paylaşmak istedim.

Öncelikle çalışmayla ilgili detayları listeleyelim;

  1. Örneklem büyüklüğü: 1,605
  2. Veri toplama yöntemi: Yüzyüze görüşme
  3. Veri toplama tarihleri: 29.6-11.7.2011
  4. Saha organizasyonu ve veri toplama: Rasyonel Araştırma Ltd.
  5. Araştırma desteği: Bahçeşehir Üniversitesi
  6. Çalışma ilgili detaylı bilgiler ve raporlar Bahçeşehir Üniversitesi sayfasında da (http://www.bahcesehir.edu.tr/habergoster/index/hid/658) belirtildiği üzere http://www.bahcesehir.edu.tr/Turkiye_Degerler_Arastirmasi_Sonuclari.zip adresinde bulunuyor.

(yazının devamı …)

Sabah erken saatlerde başlayan yoğunluğum nedeniyle bu önemli güne ilişkin yazıyı ancak şimdi hazırlayabildim.

Bugün 23 Nisan 2011. Bugün Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun … Daha nice bayramlara … 🙂

23 Nisan 2008 yılına ait yazımda 23 Nisan başlıklı “Hep neşeyle doluyor insan” bölümüyle meşhur şiiri paylaşmıştım, okumadan geçmeyin. 😛

Son olarak Google tarafından hazırlanan 23 Nisan logosu;

Adnan Ardağı‘dan çok güzel bir şiir …

23 Nisan
Bugün bir başka aydınlık yeryüzü,
Bir başka ağaçların, evlerin yüzü.
Bugün çocuklar güzel.
Bugün sokaklar güzel…
Elimizden tutan her el
Daha sağlam
Daha mavi gökyüzü;
Bayraklar daha yakın.
Bakın: geçiyor yarının büyükleri;
Şarkılar tutuyor gökleri.

23 Nisan 2011’e, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı‘na sayılı gün kala en azından şiirlerimizin hakkını veriyor muyuz ?

Bu gerginlik, sıkıntı ve karmaşa içerisinde çocuklara nasıl bir bayram yapacağız ? Yoksa bayramlarımız formaliteleşiyor mu ? Devamını getirmek zor ve acı … 🙁 

Bugün 30 Ağustos 2009. Zafer bayramımız kutlu olsun!

30 Ağustos ile ilgili wikipedia içerisinde bulunan;  30 Ağustos Zafer Bayramı ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi sayfaları incelenebilir. Ayrıca yine wikipedia içerisinde 30 Ağustos tarihinde gerçekleştiği belirtilen diğer önemli olayları inceleyebilirsiniz.

İş gezimiz nedeniyle düştüğümüz yollarda yaşadığımız eğlenceli ve ilginç olayların sonuncusu dönüş yolunda farklı bir boyut kazandı. Yolculuğun sonlarına doğru günün yorgunluğu nedeniyle sohbet etmek bile zorlaşınca yakalayabildiğimiz radyo kanallarındaki programları takip etmeye başladık.

Az sayıda yayın olmasının getirdiği tolerans yüksekliği sonucu melodi, anlam ve zaman geçirgeci arayışı esnedi. Radyo zaman öldürgeci olmanın dışında içeriği ile değerlendirilen bir kaynak haline geldi …

İşte tam bu sırada TRT FM’de Atalay Demiri ile Günün Sesi programını dinlemeye başladığımızı farkettik. Konu Türkiye’de Sağlık Sistemi idi …  (yazının devamı …)

Zaman bulamıyorum” ve “zamanımı etkili kullanamıyorum” bahaneleri nedeniyle günlüğümle ilgilenemiyordum. Bunların üzerine “sanırım yazılarım okunmuyor” konulu ağırlaştırılmış 🙂 ve taraflı yorumu da ekleyince istikrarlı bir şekilde günlük kavramından uzaklaşıyordum.

Yorumları, istatistikleri takip ediyordum ancak referans olarak yazılarımın gösterilmemesi ve hatta bağlantı bile ( çalıntı yazılar hariç 😛 ) verilmemesi beni açıkçası üzmeye başlamıştı. İşte tam da bu noktada Kaan tarafından paslanan soru ile karşılaştım. (yazının devamı …)

Günümüzde neredeyse her şehirde kentsel dönüşüm adı altında projeler yapılmaya başlandı. Görünen amaçlar arasında; küme çalışması tadında bloklar oluşturmak, bir (1) sene içerisinde değilde iki (2) sene içerisinde tıkanacak yollar yapmak, mini mini parklar bahçeler oluşturmak listelenebilir.

Tabii ki kentsel dönüşümün inanılmaz faydaları da vardır ancak görülen veya algılanılanın yerine çeşitli önerilerimi paylaşmak istiyorum. (yazının devamı …)

Özellikle sınav dönemlerinde gündeme gelen bir konu vardır. “Geleceğin Meslekleri”. Sınav öncesi, sınav sonrası ve hatta, eğer var ise, tercihlerin son saniyesine kadar geleceğin meslekleri tartışılır.

Eğitim hayatımız boyunca yaptığımız her çalışma, derslere gösterdiğimiz yakınlık, çoğunlukla ezber yeteneği, belirli süre içerisinde kutucukları doldurma yeteneğimiz ve benzeri çok sayıda değişken hayatımızın büyük bir bölümünü etkilemekte. Bu etkilerin her birinin ne kadar anlamlı olduğu veya küçük yaşta gösterilecek eğilimlerin ne kadar doğru desteklenerek şekillendiği ise başlı başına bir tartışma konusu.

Gençlerin gelecek kararını, yukarıda ifade ettiğim karmaşık ve kağıt üzerinde toplanamayacak formülvari etkileşimler etkilerken “geleceğin mesleği” başlıklı çalışmalar da derinden etkileyebiliyor. (yazının devamı …)