Windows 8.1 geçişi ile bilgisayar kullanımımda çok köklü değişiklikler oldu … Sonuçta bilgisayarımı yenilemenin de verdiği heyecanla sorunlara daha derinlemesine müdahale etmeye başladım.

Windows 8.1 ile yaşadığım ilk problem kablosuz internet bağlantısı ile oldu. Özellikle pilin azaldığı veya prizde olmadığı durumlarda internet bağlantısında kopmalar yaşıyordum. Bununla ilgili yaptığım araştırmalarda ilk olarak Windows 8 içerisindeki enerji yönetim sisteminin kablosuz bağlantıları çeşitli durumlarda kapatıldığını öğrendim. Bunun amacı pil kullanım süresini arttırmak veya verimlilik olarak düşünebiliriz. Ancak, sonuçta eğer biz kablosuz bağlantıyı kullanamıyorsak bu nasıl bir verimlilik ? 🙂  (yazının devamı …)

Kullandığım yazılım, donanım ve benzerine ilişkin olarak önerilerimi kısa yazılarla paylaşmaya karar verdim. Bu tip yazılar ile amacım; mevcut kullanım şekillerim ile başkalarına yardımcı olmak ve eğer var ise okuyuculardan gelecek öneriler ile kendimi geliştirmek …

Bu yazıda Windows Görev Çubuğunun yerinin ve şeklinin değiştirilmesi ile sağlanabilecek faydalardan bahsetmek istiyorum. Bu öneriyi ikinci sınıf stajım esnasında projelerimizi takip eden Şeref beyden almış ve başarıyla uygulamıştım. Uygulamaya da devam ediyorum. Çevremdekilere uygulatmaya ve yorumlarını almaya çalışıyorum. En son avukat olan bir arkadaşıma bu değişikliği yaptırmayı başardım ve kısa süre sonra çok olumlu yorumlar aldım. Dolayısı ile burada bu yöntemi paylaşmaya karar verdim. (yazının devamı …)

Bir defa daha Vista işletim sisteminde karşılaştığım problem ve çözümü ile karşınızdayım. :D:

Karşılaştığım problem dün akşam bir anda belirdi. İlk karşılaştığımda kurulumunu tamamladığım programların yan etkileri olarak düşünerek program kaldırma, başlangıç ayalarını değiştirme ve benzeri çözümleri uyguladım ancak bir değişiklik olmadı.

Problemi tanımlamak gerekirse kısaca; sistem açılışında kara şimşek 🙂 benzeri karşılama ekranı geçtikten sonra simsiyah bir ekran, fare imleci ve açılmış belgelerim klasörü ile donakalan sistem. Bu noktadan sonra herhangi bir ilerleme olmamakta ancak fare kullanılabilmekte. (yazının devamı …)

Vista maceram tam gaz devam ederken ara ara problemlerle karşılaşmıyor değilim. 😀 Karşılaştığım son problem pencerelerde ve görev çubuğunda beliren sarı lekeler. Bu sarı lekeler olarak tanımladığım aslında tam ekran olmayan pencere köşelerinde ve görev çubuğunda beliren sarı alanlar. Bu alanlar içeriside ara ara açık renk kutucuklar yer alıyor.

Sorunun çözümüne geçmeden önce sistemim hakkında biraz bilgi vereyim. Toshiba Satellite A200-1VL dizüstü bilgisayar içinde Vista Home Premium kullanıyorum. Ekran kartım ATI Mobility Radeon HD 2600. ATI Catalyst Control Center sürümü 2008.0109.2141.38743. Sürücü Paket Sürümü 8.452-080109a-058859C-Toshiba. Renk düzenim Windows Aero. (yazının devamı …)

Bir süredir yeni dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar Microsoft Windows Vista kurulu olarak satılıyor. Bu akımdan dizüstü bilgisayarımda etkilendi ve Vista kurulu olarak geldi. 🙂

Bazı kullanıcıların aksine Vista’yı kabullenmeye ve bilgisayarımın kimsayını bozmamayı tercih ettim. 🙂 Yeni bilgisayarlarda Vista yerine XP kurmaya çalışmanın yarattığı sıkıntıları araştırarak rahatlıkla bulabilirsiniz.

Fakat Vista kurulu güçlü 😉 dizüstü bilgisayarım dikkat çekici bir şekilde yavaş açılıyordu. Bunun üzerine araştırmalara başladım ve basit adımlar ile açılış süresini düşürmeyi başardım. (yazının devamı …)