İnatla ve ara vermeden aynı konu üzerinde gündemi sıcak tutmaya çalışan insanların suçluluk hissi ile hareket ettiklerini düşünüyorum. Suçlarını kabullenemedikleri için dedikodu, yönlendirme, yalan veya aracı kullanma yöntemleri ile etkilemek istedikleri kişinin/kişilerin dikkatini aslında masum olan ancak hedef olarak seçilmiş kişiye/kişilere yöneltmeye çalışıyorlar.

Bu durum aslında kişinin bilinçsizliğini ve hatta kendinden bihaber olduğunu gösteriyor.

Bu yönteme başvuran kişilerin sadece kötü niyetli olduklarını düşünmek, bence, saflık olur. Çünkü bu yaklaşım temelde hırsızlığa, hainliğe ve hatta engel olarak tanımladıkları kişi veya kişilerin herhangi bir şekilde engel olamayacak duruma gelmesini sağlayabileceklerine işaret ediyor.

Hainlik ve hırsızlık abartılı bir değerlendirme olarak düşünülebilir. Ancak, lütfen düşünün, belli nedenlerle veya süre sonucunda güveninizi kazanmış bir kişi, kendi çıkarları doğrultusunda, engel tanımaksızın, fayda sağlamak amacıyla ve doğrudan hayat seyrinizi etkileyecek ölçüde, size, çevrenize ve erişebildiği her noktaya müdahelelerde bulunuyor. Bu kişiyi başka nasıl tanımlayabiliriz ?

Yazdıklarımı tekrar okudum ve hata yaptığımı farkettim. Özür dilerim. Bu özelliklere sahip bir canlıdan kişi diye bahsetmek insanlık tanımına haksızlık olacaktır. Ancak canavar ruhlu ve gerçek kötülük tanımının vücut bulmuş hali bunları yapabilir.

Karamsar bir tablo değil mi ? Değil! İyilik yaparak ve doğrulardan sapmayarak ilerlemek kötülükle mücadele etmenin en temel yolu. İnsanlığın günümüzdeki bu önemli düşmanı ile nasıl mücadele edilebileceğine ilişkin görüşlerimi başka bir yazıda paylaşacağım.

O yazıya kadar; yılmak ve korkmak yok. Kötüler korksun, kötüler ürksün. Hainliklerinin ve insanlığa sığmayacak hayallerinin utançla sonlanacağı güne kadar sahte yaşamlarına devam etsinler.

Yazılarımın okunduğunu biliyordum. Takip edildiğimi de biliyordum. Ancak, katıldığım televizyon programının açılışında günümüzde yaşanan olayları yorumlamak adına alıntılanması çok hoşuma gitti … Değişik bir duygu … Görüşlerinizin paylaşılması ve hatta yayılması …

Aynı zamanda motive edici, daha çok yazmak ve görüşlerimi paylaşmak adına çalışmaya devam edeceğim …

Kötülüklere alışmamışız. Mümkün değil zaten, her yeni gün, aslında her yeni olayda, “ben bu kadar kötü olunabileceğini düşünememiştim” diyorum kendi kendime … Ne kadar uzun ve karmaşık bir cümle kurdum değil mi ? İnanın insan ve yapabilecekleri bu cümleden çok daha karmaşık, zor. Tabii ki zor dediğinizi duyar gibiyim, ancak cümle yerinde duruyor, okuyun arka arkaya kimbilir kaç anlam çıkaracaksınız.

Kötü olmak gibi bir amacım hiç olmadı. Zaten ben yüzüme söylenen bazı olmayacak sözleri o an cevap veremediği için kendine kızan biriyim. Beklemiyorum çünkü … Tahmin edemiyorum insanların kolaylıkla saldırganlaşabileceğini … Saatler ve hatta günler sonra “neden … demedin” diyorum kendi kendime.

Yine ilk bölümde ifade ettiğim gibi “insanları tanıdım” demek mümkün değil, çeşit çeşit insan var ve bu insanları sınıflandırmakta mümkün değil.

Ama şunu çok iyi biliyorum; insan o kadar kötü olabiliyor ki aklım hayalim yetersiz kalıyor, bu kötülüğü sistematik bir şekilde zamana yayarak, insanları ve onların haklarını ezerek, adaleti hiçe sayarak sadece ve sadece kendi çıkarları için canavar gibi yaşayabiliyor.

Bu ne bir ağaç kesim serzenişi, ne siyasi bir isyan ne de büyük mesajlar içeren bir yazı. Bizzat yaşadıklarımdan, gördüklerimden ve atlatamadığım yorgunluklardan arta kalan …

Ne kadar az zaman ama buna karşılık ne kadar da çok yapılacak iş, yapılmak istenen, sorumluluk, hayal var …

Buna “değil mi” diye sormak bile garip geliyor.

Eğer zaman yetiyor, yapacak iş ve hatta hayal yoksa “ne var ki ?” veya “ne kaldı ki?” diye sorabilirim. Ama sormayacağım.

Şahit ve hatta kulak misafiri olduğum sohbetlere bir yenisi daha eklendi … Yine korkutucu ve gelecekten endişe etmemiz için yeterli …

O an orada olmayan bir kişinin çalışması kabul görmüş. Kişi çalışmasını sunmak üzere destek talebinde bulunmuş. Endişe verici ve can sıkıcı konuşma bu konu hakkında;

Sanki çok üst düzey bir çalışma yapmış gibi destek istiyor” … Çalışmış ve üretmiş … Destek ol ki yenilerine yönelsin, köstek olma ki hevesi kırılmasın, körelmesin, çok sayıda örnekte olduğu gibi, “olmasa da olur kişilerinden biri” olmasın …

Ah siz gerçek kötüler, giderek çoğalıyorsunuz 🙁

Yazılarıma yeni bir boyut daha ekliyorum ve özellikle son dönemde daha da can sıkıcı bir halen gelen istenmeyen mesajları (spam) teşhir etmeye başlıyorum.

e-Posta, SMS, sesli v.b. her yolla gelen istenmeyen mesajları detayları ile paylaşarak, “Komplo Teorilerim” gibi içerik zenginliği oluşturmayı planlıyorum.

Söylediklerim, fikirlerim ve hatta yaklaşımlarım zaman zaman insanların hoşuna gitmiyor. Sert bir şekilde tepki gösteren bile oluyor … Şaşkınlıkla söylediklerimi dinleyenler ama çoğunlukla anlamayanlar ile karşılaşıyorum 🙂

Ne yazıkki, tartışmayı ve farklı görüşleri değerlendirmeyi hızla suç kapsamına alıyoruz. Tüketimin ve “ben merkezli” yapıların yükselişte olduğu bu dönemde, gruplar halinde tek tip vizyonlar yaratılmaya devam ediliyor. Birbirlerine temas etmeyen bu gruplar giderek daha da sabit fikirli hale geliyor. Görüşler arası uçurumlar genişliyor, tahammül azalıyor.

Sabit fikirli ve tek tip vizyona uygun biri olmadığım için sıklıkla yaşadığım fikir çatışmalarının bu ayrışmış topluluklar arasında yaşandığını hayal etmek bile istemiyorum …

Yazılarıma yeni bir boyut daha ekliyorum ve yıllardır düşünüp unuttuklarıma inat burada paylaşıma başlıyorum.

Farklı bir kategori ve farklı bir bakış açısı ile içerik zenginliği oluşturmayı planlıyorum.

Komplo Teorileri yazılarım kısa zamanda burada olacak 🙂

Site içerisinde oluşturacağım bir bölümde istenmeyen mesaj (spam) gönderen kişileri ve firmaları listeleyeceğim. Bu liste içerisinde ismi izinsiz kullanılan kişilerin ve markaların görüntülenecek olması uygunsuz kullanımların önüne geçecektir diye umuyorum. Genellikle mümkün olmuyor ancak eğer yapılabiliyorsa listelerden çıkma yöntemlerini de paylaşacağım.

Sessiz kalındıkça, şikayet edilmedikçe çoğalıyorlar …

Sosyal medya aracılığı ile paylaştıklarımız, amacına da hizmet eder şekilde, kaybolup gidiyor. Unutulmuyor bile, çünkü, tasarlanan yapının doğası gereği o inanılmaz bilgi yığını arasında kaybolup gidiyor. Çok sınırlı sayıda kişi, özellikle dikkat ediyor ve yine bu sistemlerin bizi ittiği sabırsız ruh halinden kurtulabiliyorsa eğer bilgi edinebiliyor …

Şehirlerin çeşitli bölgelerine yığılan çöp dağlarından kurtuluyoruz belki ama bu adına sosyal medya denen dijital çöp yığınlarını ne yapacağız meçhul …

Kaybolup gitmesini istemediğim bir haberi sayfamda da paylaşmak istiyorum. Umarım kaynağından da kaldırılmaz ama yine de en azından başlık bile ileride bize fikir verecektir.

Facebook tinkered with users’ feeds for a massive psychology experiment

http://www.avclub.com/article/facebook-tinkered-users-feeds-massive-psychology-e-206324

Yorum yapmak istemiyorum … 10 dakikanızı ayırıp lütfen okuyun.