Hayatımıza sürekli olarak yeni akımları örnek alan uygulamalar/yaklaşımlar ile yön veriyoruz. Özellikle yurtdışından gelen tüm akımlara büyük bir hayranlıkla açığız. Tek beklentimiz “yarın farklı ne göreceğiz” sorusunun cevabına yönelik. Araştırma ve geliştirme yerine, ünlü kişi/kişiler veya sıradan gibi görünen bir topluluk tarafından kabul görmüş aktiviteleri anında uygulamak büyük başarı …

Teknolojinin geldiği nokta sayesinde çok hızlı bir şekilde bilgiye ulaşıyoruz. Aslına bakılırsa bilgi ile ilgilenen kitleler genelin içerisinde azınlık olarak kalıyor. Daha çok tüketici konumundayız. Gözümüzün önünde hızla akıp giden zaman tünellerinde, akışlarda ve adı her neyse özetle bilgi çöplüğünde, kıpırdamadan sadece “tıklayarak” gerçek zamanı tüketiyoruz. Gerçek zaman ifadesi abartılı gelebilir ancak bence gerçek zaman ve internet zamanını ayırmak gerekiyor. Bizim için gerçek dünyada geçen 1 saat içerisinde onlarca ve hatta yüzlerce kişinin dakikalarını takip ediyoruz. Bu durum belki de zaman kaymasına neden oluyor. Kişilere bir günün yetmemesi ve/veya “sosyal medyadan geri kalıyorum” psikoloji bundan kaynaklanıyor olabilir. (yazının devamı …)

arac-fabrikasi_0Komplo Teorileri bölümüne ait ilk yazımı yıllardır düşündüğüm bir konuyu genelleştirerek hazırlamak istedim … Çok sık karşılaştığımız bir durum üzerine alternatif düşünceler ürettikten sonra rahatlıkla komplo teorimi kurabildim.

Konuya başlamanın en etkili yolu bilinen örnekler vermek olacak diye düşünüyorum. Tanıdık manşetler ve haberler açıklayıcı olacaktır. “— marka — model araçlar geri çağırılıyor” veya “— marka — model telefonlar şarj sorunu nedeniyle servise götürülmeli” ve hatta “— marka — model bilgisayarlarda — kartında yaşanan arıza nedeniyle ücretsiz teknik servis hizmeti verilecek” 🙂

Doğası gereği komplo teorileri mevcut gerekçenin arka planında bulunabilecek muhtemel yaklaşımları üretmek gerekiyor. Bu yazı kapsamında da araba, telefon, bilgisayar ve/veya benzeri araçların/gereçlerin teknik servislere çağrılması ile ilgili alternatif düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Günümüzde casusluk ve takip süreçleri çok farklı boyutlara ulaştı. Mümkün olan her yöntem ile kişiler, toplumlar hakkında bilgiler toplanmaya çalışılıyor. Bilindiği üzere casusluk süreçlerinden önemli aşamalardan biri de bilgi toplama … (yazının devamı …)