Tasarruf Etmenin En Kolay Yolu: Fikir Değiştir

2018 yılı bitiyor. Yeni bir yıla gireceğiz ve aslına bakılırsa nasıl anlamlandırdığımızın önemi olmaksızın zaman akmaya devam ediyor.

Alışverişe teşvik eden diğer tüm sınıflandırıcı tanımlamalarda da olduğu gibi kimileri için yeni bir yılı güzel karşılamak kimileri için ise birlikteliği kutlamak adına çılgın alışveriş dönemi başlıyor.

Hediye almak, sürpriz yapmak moral ve motivasyon için çok önemli. Hediye alma konusunda çok başarılı olmasam da sürpriz yapmayı severim. Hediye alınmasına, yılbaşı kutlamalarına karşı değilim. Bu yazı ile amacım uzun süredir tasarruf yapmak ve “bir heves” ile alınacağı belli olan ürünleri tespit etmek için kullandığım yöntemi paylaşmak.

Çeşitli uyaranlar, reklamlar ve/veya dönemsel etkenler nedeniyle alışveriş yapmak insan için bir ihtiyaç olarak gözükebiliyor. Alışverişin ihtiyaçlarımızı karşılamak için olmazsa olmaz olduğu da bir gerçek. Ancak, acaba almak istediklerimiz olmazsa olmaz mı ? 🙂

İşte burada bir problem var. Yukarıda belirttiğim gibi; çoğunlukla etkileniyor olmamız nedeniyle aslında ihtiyacımız olmayacak ürünleri alıyoruz. Burada size çeşitli kaynaklar bulunan aşağıdaki soruları tekrarlatmayacağım;

  • Bu ürüne gerçekten ihtiyacım var mı ?
  • Bu ürüne para harcarsam ekonomim etkilenir mi ? Kısaca para sıkıntısı yaşamama neden olur mu ?

Benim yöntemim sorgulama ile kişiyi bunalıma sokmak 🙂 yerine aslında ilgili ürünün gerekmediğine yönelik kendi kendini ikna etmeye dayanıyor 🙂

Dolayısı ile sorulara ek olarak araştırma yapılması gerekiyor.

İlk aşama basit bir soru ile başlıyor; bu ürüne ihtiyacım var mı ? Çok sorgulamadan motivasyonumuzu belirliyoruz. Bu soruya doğrudan hayır diyerek sürecimizi sonlandırabiliriz. Diğer yol ise evet diyerek devam etmek.

Eğer ürüne ihtiyacımız olduğuna kanaat getirdiysek yapmamız gereken ürünün alternatiflerini sıralamak. İşte bu noktada da detaylı bir araştırma yapmamız gerekiyor. Öncelik internet araştırmasında. İnternetten bulduğumuz her bir ürünün eğer mümkün ise mağazalarda da inceliyoruz. Şimdi yöntemin ilk can alıcı kısmı burada. Her bir mağazada görevlilere rakip markaları referans göstererek ürünü tanıtmalarını istiyoruz. Genellikle alacağımız cevap diğer ürünün kötülenmesi yönünde olacak 🙂 Bu yorumlar arka planda bizim kararımızı sorgulamamıza neden olacak bir birikimi oluşturmaya başlayacak.

İkinci aşamada yapılması gereken şikayet siteleri, forumlar, video ve internet günlük sitelerinde ürünlere yönelik incelemeleri okumak. Mümkünse soru sormak. Yine yoğunlukla karşılaşılan durum ürünlere yönelik çok çeşitli, kafa karıştıran yorumlar olacak. Bu yorumlar da bizim konuya ilişkin değerlendirme dağarcığımızı genişletecek.

Üçüncü aşamada belirtilen ürünü kullanan kişilerin durumuna bakıyoruz. Çünkü önceki aşamalarda yaptığımız araştırmalarda kullanıcısı olmadan yorum yapan kişilerin etkisi altında kalmış olabiliriz. Ürün sahibi olanlar ne söylüyor önemli.

Dördündü aşamada ikinci el sitelerinde bulunan ve belirtilen ürünün yenilenmesi / tamir edilmesine yönelik bilgilere göz atacağız. Bu ürün tamir edilebiliyor mu ? Yenilenebiliyor mu ? İkinci elde satılabiliyor mu ? Değer kaybediyor mu ? Bu sorular fikir vermemizde yine yardımcı olacak.

Son aşama. Düşünüyoruz. Muhakeme yeteneğinize güveniyorum. 🙂 Heves ile değil çok sayıda kaynaktan alınan bilgileri kullanacağız. Her şeye rağmen almak istiyor muyuz ? Cevap evet ise rahatlıkla alınabilir.

Tabii ki bu yöntemler manav alışverişi gibi alışverişlerde uygulanabilir olmayabilir. Ancak emin olun çok farklı alışveriş türlerinde de işe yarayacaktır. Örnek olarak aşağıdaki vakaları paylaşabilirim;

  • Fotoğraf makinesi alıp fotoğrafçılığa mı başlasam ?
  • Oyun konsolu alıp televizyonda oyun mu oynasam ?

Burada bulunan yöntemi kullanıp sonra pişman olursanız konuyu birlikte tartışabiliriz 🙂

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmamış)
1.832 Okuma